نکات مهم پرستاری از کودک

در این مقاله قصد داریم به نکات مهم پرستاری از کودک بپردازیم. اگر دنبال استخدام پرستار کودک هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

امروزه اکثر والدین به دلیل مشغله های فکری و شغلی نمی توانند به طور دائمی از فرزند خود نگهداری کنند و با او وقت بگذرانند. در این شرایط والدین ترجیح می دهند از خدمات پرستاری از کودک استفاده کنند. 

هنگام انتخاب پرستار کودک باید به نکاتی مهم توجه کنید تا فردی مناسب را برای مراقبت، تربیت و نگهداری از کودک خود انتخاب نمایید. پرستار کودک باید دقت و حساسیت لازم را در مراقبت از فرزند شما به خرج دهد و با احساسات و روحیات کودک به خوبی آشنا شود. 
 

ویژگی های مهم پرستار کودک
 

مهربان و خوش برخورد باشد

پرستار باید بتواند با کودک ارتباط برقرار کند و به خوبی احساسات و عواطف او را درک کند. کودکان در سنین مختلف نحوه تکلم و آداب اجتماعی را از اطرافیان خود یاد می گیرند. فردی که از فرزند شما مراقبت می کند باید تلاش کند تا کودک آداب اجتماعی و نحوه برقراری ارتباط با محیط اطراف را به خوبی فرا بگیرد. 

پرستار باید تلاش کند محیطی شاد و سالم را برای فرزند شما فراهم کند تا کودک در غیاب والدین خود، بدون احساس ترس و در آرامش کامل اوقات خود را سپری کند.
 

علم و تجربه بالا

فردی که از کودک مراقبت می کند باید تجربه و دانش لازم را درباره نحوه برقراری ارتباط با کودک و برطرف کردن نیاز او را داشته باشد. بهتر است فردی که از کودک مراقبت می کند در یکی از رشته های مربوط به بهداشت و سلامت، روانشناسی کودک و علوم اجتماعی تحصیل کرده باشد. 

شخصی که از کودک مراقبت می کند باید برنامه تفریحی و آموزشی مناسبی را برای او در نظر بگیرد. آموزش نقاشی، آموزش زبان، کتاب خواندن برای کودک، انجام بازی فکری، آموزش موسیقی و تماشای فیلم های آموزشی به کودک کمک می کند تا از زمان خود به خوبی بهره ببرد و استعداد های خود را کشف کند.
 

مسئولیت پذیر و قابل اعتماد باشد

معمولا کودکان ترجیح می دهند اطرافیان یا آشنا های نزدیکشان از آن ها مراقبت کند. اما گاهی این افراد شرایط مراقبت و نگهداری دائمی از فرزندان را ندارند. در این شرایط پرستاری را انتخاب کنید که قابل اعتماد باشد. 

فردی را انتخاب کنید که در غیاب شما وظایف خود را به درستی انجام دهد و از مسئولیت های خود شانه خالی نکند. پرستار باید در شرایط مختلف نیاز های کودک را برطرف کند و به خوبی از فرزند شما مراقبت کند. 
 

وقت شناس باشد

پرستار باید تمامی وظایف خود را به موقع انجام دهد و تمامی وقت خود را صرف نگهداری و مراقبت از کودک کند. 
 

وظایف پرستار کودک
 

رسیدگی به تغذیه کودک

پرستار باید غذایی سالم و مناسب را برای کودک فراهم کند. با پرستار کودک درباره تغذیه کودک و تهیه شیر خشک صحبت کنید. 

پرستار باید درباره رژیم غذایی کودک آگاهی کامل داشته باشد تا غذایی مناسب و مغذی برای او تهیه کند و از دادن غذاهای مضر به کودک مانند چیپس، پفک، آلوچه، پاستیل و... خودداری کند.
 

رسیدگی به نظافت و استحمام کودک

یکی از وظایف پرستار کودک رسیدگی به نظافت، استحمام کودک و تعویض پوشک و لباس های او می باشد. پرستار باید در انجام کار های شخصی به کودک کمک کند و درباره نظافت فردی و مرتب کردن وسایل، آموزش های لازم را به کودک بدهد. 
 

نظارت بر تکالیف درسی کودک

شخصی که از کودک مراقبت می کند باید بر انجام تکالیف درسی او نظارت کامل داشته باشد و به کودک کمک کند تا کتاب های درسی و وسایل مورد نیاز را آماده کند. 
 

مدیریت مصرف دارو و مکمل های کودک

پرستار باید تمامی دارو ها، ویتامین ها و مکمل های کودک را در ساعت معین به او بدهد. بهتر است پرستاری را انتخاب کنید که با انواع بیماری های رایج در بین کودکان آگاهی داشته باشد و علائم آن ها را بشناسد تا در مواقع ضروری اقدامات لازم را انجام دهد.
 

وقت گذرانی با کودک و پر کردن اوقات فراغت او

پرستار می تواند با نظارت والدین برنامه های تفریحی مناسبی مثل رفتن به پارک، تماشای کارتون، رفتن به سینما، کتاب خواندن و ... را برای کودک در نظر بگیرد.
 

چه نکاتی را باید به پرستار کودک متذکر شویم؟
 

 1. شماره تلفن خود و افراد نزدیک را به پرستار بدهید تا در مواقع ضروری با شما تماس بگیرد و در شرایط مختلف شما را از وضعیت کودک مطلع کند.
 2. اگر کودک شما بیماری خاصی دارد و باید دارو مصرف کند، درباره نوع بیماری و برنامه دارویی کودک خود با پرستار صحبت کنید.
 3. اگر کودکتان به غذای خاصی آلرژی دارد، حتما درباره آن با پرستار کودک صحبت کنید.
 4. مکان های خطرناک خانه را شناسایی کنید و به پرستار نشان دهید.
 5. اگر برنامه آموزشی و مراقبتی خاصی را برای فرزند خود در نظر گرفته اید درباره آن با پرستار کودک صحبت کنید.
 6. پرستار را از برنامه درسی، تکالیف و ساعات مدرسه کودک با خبر کنید.
 7. نکات مورد نظر را درباره نحوه استحمام و نظافت کودک به پرستار بگویید.
 8. وسایل شخصی کودک را به پرستار نشان دهید و او را از ساعت خواب و تغذیه کودک با خبر کنید.
 9. درباره وقت گذرانی با کودک در محیط بیرون با پرستار صحبت کنید.
 10. اگر چندین فرزند دارید، به طور کامل برای پرستار مشخص کنید که مسئولیت نگهداری از کدام فرزندان با او می باشد.
   

سخن پایانی

استخدام پرستار کودک در منزل برای نگهداری از فرزندان ممکن است یکی از مهمترین تصمیمات والدین باشد. انتخاب پرستاری مورد اعتماد و مجرب برای مراقبت و نگهداری از کودک امری دشوار می باشد. 

بهتر است برای انتخاب پرستار کودک، از مراکزی که تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان می باشند کمک بگیرید. مجموعه بله نرس با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان، تلاش می کند با بهره گیری از پرستارانی مجرب و حرفه ای، خدمات پرستاری از کودک در منزل را به شما عزیزان ارائه دهد. 

شما می توانید برای بهره مندی از خدمات پرستاری از کودک در منزل وارد سایت یا اپلیکیشن بله نرس شوید و پس از ثبت نام، درخواست خود را ثبت کنید.

دانلود اپلیکیشن موبایل